Cesta k nám
Předpověď počasí

Teplota a kvalita vody
Kategorie: Aktuality

Vranovská přehrada

Vranovská přehradaVodní nádrž Vranov (též Vranovská přehrada) byla vybudována na řece Dyji v blízkosti městečka Vranov nad Dyjí v letech 1930–1933. Hráz přehrady je vysoká 60 m a v koruně je dlouhá 292 m. Vzniklá přehrada je dlouhá asi 30 km a zasahuje až pod hrad Bítov do údolí Želetavky. Podle rozlohy je desátá největší v České republice. Přehrada slouží vedle energetických a vodárenských úkolů k rekreaci. Rekreační střediska se koncentrují do okolí Vranova nad Dyjí, Bítova a Podhradí nad Dyjí.

Společnost LODNÍ DOPRAVA VRANOV s.r.o. byla založena roku 2005. Majiteli jsou Jiří Čurda a Dalibor Dufek. Nyní vlastní flotilu čítající tři kusy plavidel. Loď Valentýna byla vyrobena v loděnici Navika Štěchovice roku 1961, nejprve brázdila vody Slapské přehrady. Loď prošla kompletní rekonstrukcí, která byla ukončena v dubnu 2006 a v květnu téhož roku byla spuštěna na vodu Vranovské přehrady. Loď měří 22,5 metru, do šířky má 4,2 metrů a kapacita je 75 pasažérů. V roce 2007 se společnost rozhodla postavit zcela novou loď pro osobní dopravu. Stavba byla dokončena v květnu 2007 a začátkem června byla loď jménem Viktorie úspěšně spuštěna na hladinu Vranovské přehrady. Loď měří 22,5 metrů, do šířky má 5,1 metrů a kapacita je 100 pasažérů. V roce 2016 přibyla 32,1 metrů dlouhá a 6,8 metrů široká loď Poseidon, která je zároveň největší loď na Moravě.

V dubnu 2011 dopravila společnost OSOBNÍ LODNÍ DOPRAVA s.r.o., vedená podnikatelem Martinem Balíkem na přehradu hydrobus Dyje,[2] loď o délce 27 metrů, hmotnosti téměř 30 tun a kapacitě až 150 cestujících.[3] Plavidlo bylo pečlivě zrekonstruováno do podoby původní lodě Dyje, která na Vranově plula mezi roky 1959 až 1990. V roce 2012 byla již měsíc v provozu s cestujícími.[2] Na 7. července byl plánován slavnostní křest lodi.[3] Ve čtvrtek 7. června 2012 nad ránem (nahlášeno ve 2:11 h[3]) na ní, když byla ukotvena u hráze, vypukl požár, který ji zničil.[2][3] Majitel vyčíslil škodu na 8 milionů Kč a uvedl, že loď neměl proti takové události pojištěnou. Policie ve spolupráci s hasiči údajně již druhý den vyloučila, že by příčinou byla technická závada nebo náhoda, a prošetřují podezření z úmyslného zapálení.[2]Později bylo jednoznačně potvrzeno, že loď byla zničena úmyslně. Dne 21. 8. 2012 byla v ranních hodinách na hladinu přehrady z Bítovského mostu spuštěna nová loď Vranov, která má nahradit vyhořelou Dyji. Vranov stejně jako Dyje pochází z Maďarska. Jedná se o typově stejnou ale o několik let mladší loď. Vranov zahájil vyhlídkové plavby pod vlajkou společnosti Osobní lodní doprava Vranov s.r.o. na podzim 2012, výjimkou nebyly ani plavby v rozsahu původní lodní dopravy, tedy až na Farářku. Na jaře 2013 přibyla do lodního parku původní "vranovská" Dyje (spuštěna 17. 6. taktéž z Bítovského mostu). Obě lodě pak o dva měsíce později zahájily okružní plavby a také pravidelnou linkovou dopravu na trase Vranov-hráz, Bítov-Horka, Bítov-hrad, Chmelinice, pěti páry spojů denně.

Nahoru